Trądzik różowaty jest chorobą skóry, która występuje głównie u osób w wieku powyżej 30 lat. Choroba charakteryzuje się pojawieniem się intensywnie czerwonych, grudkowych lub krostkowych zmian na twarzy, szyi, dekolcie i ramionach. Zmiany te są zwykle bolesne i swędzące. Czasami pojawiają się pęcherze, które mogą nawet wyciekać.
Trądzik różowaty może być spowodowany przez predyspozycje genetyczne, ale często występuje u osób, które mają skłonność do alergii lub są podatne na stres i inne czynniki drażniące. Może również być wywołany przez czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne, zbyt gorące kąpiele, zbyt ciepłe lub zbyt suche powietrze, zmiany hormonalne, nadmierne spożywanie alkoholu i niektóre leki.
Leczenie trądziku różowatego może obejmować zmiany w stylu życia, takie jak unikanie czynników drażniących, stosowanie nawilżających i łagodzących kremów, stosowanie antybiotyków i leków przeciwzapalnych, a także leczenie laserowe. Chociaż trądzik różowaty może powodować dyskomfort i wpływać na wygląd skóry, można go skutecznie leczyć.
Celem leczenia trądziku różowatego jest zmniejszenie obecnych objawów i zapobieganie pojawianiu się nowych. Pozwoli to wydłużyć okresy remisji, tj. okresy, w których choroba nie ma poważnych objawów. Leczenie może być długotrwałe i uzależnione od rodzaju i nasilenia zmian. Oznacza to, że leki, terapie i procedury będą dostosowane do typu i stopnia zaawansowania choroby u danej osoby.