Problem polega na tym, że usta są małe, asymetryczne oraz popękane. Usta są zwykle małe, gdyż powierzchnia wargowa, czyli wargi, jest znacznie mniejsza, niż cała twarz. Usta mogą być również asymetryczne, gdyż ich kształt może się różnić w zależności od strony, na którą są patrzone.

 

Natomiast popękane usta pojawiają się, gdy wargi są bardzo sucha i łuszcząca się, co powoduje, że powierzchnia wargowa jest podatna na uszkodzenia i pęknięcia. Są one wynikiem wielu czynników, takich jak przesuszona skóra, zaburzenia hormonalne, zmiany klimatyczne, zbyt duża ekspozycja na słońce, zła dieta, złe nawyki higieniczne, a także używanie niewłaściwych produktów do pielęgnacji ust.

Korekta małych, asymetrycznych lub popękanych ust ma na celu poprawę ich wyglądu poprzez modelowanie ich kształtu, powiększenie ich rozmiaru oraz poprawę ich nawilżenia. Należy pamiętać, że na efekt końcowy ma wpływ kształt i rozmiar ust, które były wcześniej. Nie każdy możliwy do osiągnięcia kształt jest możliwy do uzyskania. Jeśli chcemy wykonać bardziej zaawansowaną korektę, może być konieczne przeprowadzenie kilku zabiegów.