Zmarszczki są naturalnym skutkiem starzenia się skóry. Powstają w wyniku utraty elastyczności i sprężystości skóry, co jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ekspozycja na słońce, zanieczyszczenia, dym, stres i niewystarczająca ilość snu.

Zmarszczki są zwykle widoczne jako zagłębienia, zwłaszcza w okolicy twarzy, szyi, ramion, dłoni i dekoltu, w miejscach, w których skóra jest najcieńsza i najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych.

Powstawanie zmarszczek można zapobiegać poprzez używanie odpowiedniej pielęgnacji skóry, unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce i stosowanie kremów z filtrami UV. Czasem zmarszczki mogą wymagać zabiegów medycyny estetycznej, takich jak zastrzyki z kwasu hialuronowego, laseroterapii lub mikrodermabrazji.

Celem korekty zmarszczek jest spłycenie lub całkowite usunięcie istniejących już linii i bruzd na skórze. Ten efekt można osiągnąć poprzez połączenie różnych zabiegów, które mają na celu osłabienie mięśni mimicznych, poprawę gęstości skóry lub wypełnienie ubytków.